Sigola ile kısa
yoldan sigortala!

Trafik sigortası tekliflerini
görmek için formu doldur!
KOÇ FİNANS GÜVENCESİYLE
KOÇ FİNANS GÜVENCESİYLE
kaydırma butonu

TRAFİK SİGORTASI AVANTAJLARI

Trafik sigortanı
kolayca satın al,
güvenceni
hemen başlat.

online-satin-alma-icon.svg

Online
Satın Alma İmkanı

uygun-fiyat-icon.svg

Uygun Fiyat
Avantajı

musteri-hizmetleri-icon.svg

Müşteri Hizmetleri
Desteği

 

TRAFİK SİGORTASININ ANA TEMİNATLARI

Trafik Sigortası
Neleri Kapsar?

Belirtilen trafik sigortası teminatları, otomobil sınıfı için geçerlidir.
Kazalarda ortaya çıkan zararların sadece limitler dahilindeki kısmı sigorta şirketi tarafından karşılanır. Bütün araç sınıflarıyla ilgili teminat limitleri Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları listesinde yer almaktadır.

Araç Başına
Maddi Giderler

Kaza Başına
Maddi Giderler

Kişi Başına
Sağlık Giderleri

Kaza Başına
Sağlık Giderleri

Kişi Başına
Sakatlanma
ve Ölüm

Kaza Başına
Sakatlanma
ve Ölüm

İLAVE HİZMETLER

Trafik sigortası poliçesine
eklenebilecek teminatlar

Ana teminatlara ek olarak çeşitli hizmetleri ve ek teminatları
sigorta şirketleri ücretsiz veya ek prim ile sunabilir.
Bu hizmetlerden bazıları şöyledir:
  • Yol Yardım
  • Araç Bakımı
  • Mini Onarım
  • Ferdi Kaza Sigortası
  • İhtiyari Mali Mesuliyet

NEDEN SİGOLA?

Sigola
Merak Edilen
Sorular

DETAYLI BİLGİ

Trafik sigortası zorunlu mu?

Araç sahiplerinin trafik sigortası yaptırması, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu kapsamında yasal bir zorunluluktur.

Trafik sigortası fiyatı nasıl hesaplanır?

Trafik sigortası primleri; aracın model yılı, plakası, kullanıldığı şehir, araç sahibinin trafik kazası geçmişi ve hasarsızlık indirim kademesine bakılarak hesaplanır. Bu hesaplamada, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) tarafından belirlenen tavan fiyatlar dikkate alınır.

Kasko, trafik sigortası yerine geçer mi?

Kasko, yapılması tercihe bağlı olan özel bir mal sigortasıdır ve trafik kazası şartı aranmaksızın poliçe sahibinin aracına ait hasarları karşılar. Trafik sigortası ise yapılması zorunlu bir sorumluluk sigortasıdır ve sadece trafik kazalarında geçerli olmak kaydıyla karşı tarafın zararını karşılar. Bu nedenle kasko, trafik sigortası yerine geçmez.

Hasarsızlık indirimi nedir?

Aracınla kaza yapmadığın her yıl, trafik sigortası kademen yükselir ve hasarsızlık indirimi kazanırsın. Hasarsızlık indirimi, poliçe yenilerken ödeyeceğin trafik sigortası priminin daha düşük olmasını sağlar.

Trafik sigortası basamakları nelerdir?

Trafik sigortası basamakları, kaza yapma durumuna göre 0 ile 8 arasında sıralandığın ve bulunduğun basamağına göre sigorta ücreti ödediğin bir sistemdir. İlk kez trafik sigortası yaptırdığında 4. basamakta olursun ve kaza yapmadığın her yıl bir basamak yükselerek 7. kademeye kadar ulaşırsın. 8. basamağa ulaşmak için 5 yıl boyunca 7. basamakta kalman gerekir.
Yapılan her bir kaza ise 1. basamağa kadar düşmene sebep olur. Yüksek riskli kazalarda sürücüler 0. basamağa düşer. Yapılacak trafik sigortası poliçesinin primi de bu basamaklara göre belirlenir. 8. basamak %50 indirimi, 0. basamak ise %200 artışı ifade eder.

Trafik sigortası ne zaman yenilenir?

Trafik sigortası poliçelerinin süresi 1 yıldır. Poliçeni, yaptırdığın günden itibaren 1 yıl sonra yenilemelisin. Söz konusu tarihe poliçenden ulaşabilirsin.

Trafik sigortası nasıl iptal edilir?

Trafik sigortası iptali için geçerli bir sebebin bulunmalıdır. İptaller; aracın satılması, bayiye iade edilmesi, pert olması, hurdaya ayrılması, araç sahibinin vefat etmesi veya yürürlükte başka bir poliçe olması gibi durumlarda mümkündür. İptal edilen poliçelerin kalan günlerine ait prim tutarı ise iade edilir.

Trafik sigortası teklifi nasıl alınır?

Trafik sigortası teklifi alabilmek için aracının plakasını ve T.C. kimlik numaranı bildirmen yeterlidir. Trafik sigortası teklifi almak için tıklayın.

Trafik sigortası yaptırmamanın cezası nedir?

Trafik sigortası zorunlu olduğu için sigortasız bir şekilde trafiğe çıkmak yasaktır. Bu yasağa uymadığın takdirde para cezası ödemen gerekir. Cezayı 15 gün içinde ödemen hâlinde tutarda indirim olur. Para cezasına ek olarak aracın bağlanması da söz konusudur.

Trafik sigortası gecikme cezası ne kadar?

Geç yenilenen trafik sigortası poliçeleri için %5 oranında ceza primi uygulanır. Bu miktar, poliçenin yenilenmediği her ay %5 oranında artar.